DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Depilácia
                                                                                  Depilácia

  

Zachvíľku je tu jar, budeme sa ľahšie obliekať. Spolu s jarným šatníkom sa musíme pozrieť lepšie aj na naše chĺpky. Po bezstarostných zimných mesiacoch, sme vytiahli namiesto nohavíc sukne, tričká a topy. A spolu s nimi je najvyšší čas siahnuť aj po depilačných prípravkoch.    

       

                           

Zima je obdobím, kedy malé strnisko na nohách, či pod pazuchou ujde pozornosti nášho okolia a netreba sa kvôli nim trápiť. Avšak jar a hlavne leto dajú našej starostlivosti o hladkú a detsky jemnú pokožku dobre zabrať.  Ak máte okrem  neželaných chĺpkov aj citlivú pokožku, viete, že vás čaká mnoho starostí.Aké sú vlastne možnosti pri zbavovaní sa chĺpkov na tele? Môžete siahnuť po nákladnom ošetrení v kozmetickom salóne, keď vám viac-menej natrvalo odstránia chĺpky laserom, voskom či tzv. cukrovou zmesou. Alebo sa budete holiť v súkromí domova. Možností je viac – depilačné strojčeky, holenie žiletkou, domáce vosky či depilačné krémy,...

                                       

                                         Ako na to?

Ženy, ktoré majú o niečo citlivejšiu pleť často nepoznajú triky, ktorými by sa jednoducho mohli zbaviť mnohých problémov. Pri  depilácii existuje niekoľko základných krokov, ktoré treba dodržať. Mokré holenie si vyžaduje, aby ste mali k dispozícii nielen dostatok vody, ale aj ostrú žiletku a mnoho holiacej peny či gélu. Niektoré ženy odmietajú používať holiace peny, pretože im nevyhovujú. Pri holení uprednostňujú jemné sprchové gély. Pri mokrom holení nezabúdajte na pravidelný píling pokožky pred holením. Predídete tak nepríjemnému zarastaniu chĺpkov do kože a zápalom. 

                                       

                                       V boji s vyrážkami

Nepríjemným červeným vyrážkam a podráždeniu zabránite, ak si po holení pokožku ošetríte pleťovou vodou s alkoholom, alebo zasypete detským púdrom. Následne ju treba dostatočne vyživiť a hydratovať.Ak ste skôr fanúšičkou suchého holenia a holiacich strojčekov, máte možnosť výberu z bohatej ponuky najrôznejších kozmetických firiem. Pri depilácii dodržiavajte zásadu absolútnej čistoty. Aj keď je systém zbavovania chĺpkov iný ako pri mokrom holení, starostlivosť o pokožku zostáva rovnaká. Píling, dezinfekciu a ošetrenie pleti nemožno vynechať. V čistote treba držať aj hlavice depilátora, pred použitím je vhodné ich dezinfikovať prípravkom s alkoholom. 

 

                                       Priveľa chémie?

Alergikom a precitliveným ľuďom sa neodporúča používanie depilačných krémov, taktiež nie každá žena je s ich účinkami spokojná. Ak ste už našli depilačnú metódu, ktorá vám absolútne vyhovuje, blahoželáme. Možnože ale patríte do širokej skupiny žien, ktorým každá depilačná metóda občas spôsobuje problémy. Nezabudnite, že na vašu pleť má vplyv nielen starostlivosť o ňu, ale aj váš zdravotný stav či lieky, ktoré užívate. V závislosti od vašej aktuálnej kondície reaguje aj vaša pokožka po holení, a na základe toho si musíte zvoliť tú najšetrnejšiu a zároveň najúčinnejšiu metódu. 

 

 Výhody

 - po depilácií chĺpky 4 – 6 týždňov nerastú

 - pravidelnou depiláciou sa chĺpok stáva mäkším a menej viditeľnejším na rozdiel od bežného holenia žiletkou

 - pri depilácií zbavujete svoju pokožku aj odumretej kože – vaša pokožka je saténová a hladšia na dotyk

 - nezanedbateľnou výhodou depilácie voskom je aj jej ekonomické hľadisko – zabudnite na vysoké sumy v kozmetických  salónoch, nehovoriac  o ušetrenom čase

 - cenová dostupnosť depilácie je tiež výhodou tohto spôsobu odstraňovania chĺpkov

 

 Kedy depilovať?

 Najideálnejším obdobím je v čase po menštruácií, kedy je vaša pokožka menej citlivá.

 

 Ako správne depilovať?

 Depilačné pásiky jemne zahrejeme medzi dlaňami ( stačí pár sekúnd ) priložíme ich na miesto, ktoré chcete depilovať vždy v smere rastu chĺpkov, mierne pritlačíme dlaňou a prudkým pohybom proti smeru rastu chĺpkov pásik odlepíme. Pásiky sú určené na viacej použití po sebe, pokiaľ nie je pokrytý vrstvou chĺpkov.

 

 Osvedčené triky

 - používajte ich len na suchú a čistú pokožku

 - na tvár sa odporúča použiť jemný telový púder pred depilovaním

 - vždy odlepujte pásik prudkým pohybom – je to menej bolestivé a účinnejšie

 - odlepujte pásik vždy proti smeru rastu chĺpkov

 - používajte po depilovaní obrúsky napustené aloe vera – odstraňuje zvyšky vosku a ukľudňuje pokožku po depilácií

 

 Neodporúča sa

 - nedepilujte sa ak máte pleť spálenú od slnka, podráždenú alebo poranenú

 - neumývajte depilované miesta vodou, nepoužívajte telové mlieka a parfémy niekoľko hodín po depilácií – na to sú určené obrúsky s aloe vera

 -  nedepilujte miesta postihnuté kŕčovými žilami alebo bradavicemi

 

 

               Leto si žiada depilovanú pokožku!

Chĺpky na nohách, rukách, nad hornou perou aj v oblasti bikín sú neestetické. Aj keď prirodzená krása má síce čosi do seba a starostlivosť o seba netreba priveľmi preháňať, chlpaté podpazušie či nohy nie sú žiadnym dôkazom toho, že ste nad vecou. Je to jednoducho spoločenské faux pas.

 


 

  1.Čo robiť, keď chcete chĺpky odstrániť natrvalo?

Žiletky, vosky, depilačné krémy síce spĺňajú svoj účel, ide však len o dočasné riešenie. Ak túžite po trvalom zmiznutí ochlpenia, nezostáva vám iné, ako si nájsť čas a potrebné peniaze na depiláciu elektrickou ihlou alebo laserom.

 

Využíva sa nielen na kozmetické účely, ale aj v prípadoch, ak niekto trpí nadmerným ochlpením spôsobeným hormonálnou nerovnováhou v organizme alebo nejakým závažným ochorením, ktoré spôsobuje nadmerný rast ochlpenia.

Depilácia ihlou alebo laserom sú jediné metódy, kde sa chĺpok ničí natrvalo. Pri viacnásobnom opakovaní už chĺpky nerastú vôbec. Tieto metódy sú však finančne náročné, počítajte s tým, že cena za krásu  v tomto prípade môže vašu peňaženku stáť viac ako desaťtisíce korún.

Depilácia elektrickou ihlou
Pri tejto metóde sa zavádza tenká sonda z chirurgickej ocele do vlasového korienka a presne dávkovaným elektrickým impulzom sa zničí. Počet zákrokov závisí od hrúbky chĺpkov a veľkosti plochy, z ktorej sa odstraňujú. Počas série zákrokov sa neodporúča využívať iné metódy depilácie. Depilačných metód je niekoľko, vhodná sa vyberá podľa typu ochlpenia.

Bezprostredne po zákroku môže na ošetrených miestach dochádzať k začervenaniu kože aj k miernym opuchom, pretrvávajúcim niekoľko hodín až dní. Odporúča sa preto nanášať hojivé krémy a gély a nechodiť na priame slnko. Vzhľadom na to, že sa pracuje s elektrickým prúdom, neodporúča sa táto metóda pre ľudí s kardiostimulátorom.

Depilácia laserom
Princíp tohto odstraňovania chĺpkov spočíva v tom, že laserový lúč vnikne do korienka chlpu a definitívne ho zničí. Z takéhoto korienka už chlp nevyrastá. Počet opakovaní je na docielenie úplného odstránenia ochlpenia je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí aj od množstva zasiahnutých a poškodených chlpov, ktoré sú len v štádiu rastu. Práve rôzne štádiá rastu ochlpenia sú dôvodom, prečo sa medzi jednotlivými ošetreniami robia dlhšie prestávky. Zničené môžu byť totiž len chĺpky v rastovej fáze, a preto je aj vhodný čas na depiláciu laserom vtedy, keď chĺpky začínajú znova rásť, čo je asi jeden až šesť mesiacov po depilácii. Priemerne sa takáto depilácia opakuje sedem- až osemkrát, aby sa klientky kozmetických zariadení definitívne zbavili ochlpenia. Počas zákroku môžete cítiť pálenie, lasery však majú funkciu ochladzovania, čiže depilácia nie je ani natoľko bolestivá ako depilácia strojčekom. Citlivosť možno zmierniť použitím liekov proti bolesti, asi tak hodinu pred zákrokom, ako aj aplikáciou krému s anestetickými účinkami.

Pred zákrokom sa neodporúča opaľovať minimálne dva tri mesiace a používať depilačné vosky a strojčeky aspoň šesť týždňov pred plánovaným zákrokom. Pobyt na slnku a opaľovanie sa neodporúča ani dva-tri týždne po zákroku. Vhodné je natierať sa krémami s vysokým ochranným faktorom.  

Kedy treba byť opatrný:
Laserovú metódu môžu využívať všetky ženy, opatrnejší prístup je však vhodný, ak:
- máte sklony k tvorbe škaredých, ťažko sa hojacich jaziev
- objavila sa u vás herpesová infekcia
- vytrhávali ste si chĺpky predtým voskom
- užívali ste prírodné alebo syntetické deriváty vitamínu A, napríklad lieky na liečbu akné
- používali ste na lokálne ošetrenie pokožky retinoidy
- užívali ste prípravky s obsahom betakaroténu

 


 

       Hoci odtsraňovať nežiaduce chĺpky by mali ženy celý rok, v lete je táto potreba ešte výraznejšia.      

                                

Neestetické chĺpky nadelila príroda vo väčšej či menšej miere všetkým ženám a závisí od nás, ako sa ich zbavíme. Leto a odhalené časti tela si žiadajú jemnú, hladkú pokožku bez chĺpkov. Oholená pokožka je navyše znakom, že dbáte na čistotu a sviežosť vášho tela. Metód, ako chĺpky odstrániť, je niekoľko. Ktorá je vhodná práve pre vás, závisí od času, typu pokožky a niekedy aj možností peňaženky. V podstate sa môžete rozhodnúť pre domáce odstraňovanie: holenie žiletkou, depilačným strojčekom, pre použitie voskov alebo krémov. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre návštevu kozmetického salóna, kde vám chĺpky odstránia voskom, cukrovou zmesou. Trvalé odstránenie chĺpkov ponúka odstraňovanie laserom alebo epilácia elektrickou ihlou.

                                                                         

Holenie žiletkou
Odstraňovanie chĺpkov namokro žiletkou využíva drvivá väčšina žien. Je rýchle, pohodlné. Má však svoje nevýhody. Holenie traumatizuje pokožku, vznikajú zapálené miesta pri korienkoch chĺpkov a navyše chĺpky  nepríjemne zarastajú. Aby ste sa zarastaniu vyhli, pravidelne používajte píling. Tvorbe vyrážok predídete, ak po holení natriete pokožku pleťovou vodou s alkoholom a až následne použijete ošetrujúce telové mlieko. Nevýhodou holenia žiletkou je aj čas. Hladká pokožka vydrží maximálne dva dni, pretože žiletka chĺpok neodstraňuje z korienka, iba ho odreže na povrchu pokožky.
Cena: od 50 Sk za balenie žiletiek

Depilačné strojčeky
Trochu bolestivá, ale o to viac efektná metóda je holenie nasucho depilačným strojčekom. Ten chĺpky vytrháva priamo z korienkov, tak oholená pokožka vydrží v závislosti od intenzity ochlpenia a rýchlosti rastu chĺpkov aj dva týždne. Bolesť sa stráca po každom opakovanom holení, pretože chĺpky rastú čoraz jemnejšie. Aj takáto depilácia však môže podráždiť pokožku. Nezabudnite ju preto po depilácii natrieť ošetrujúcimi a upokojujúcimi prípravkami na zmiernenie začervenania.
Cena: od 1 500 Sk za kvalitnejší depilačný strojček

Depilačné krémy

 
Drogérie ponúkajú široký výber depilačných krémov a pien. Nanesú sa na pokožku, počkáte, kým uplynie čas pôsobenia a zoškrabete ich spolu s chĺpkami. Môžu však vyvolať alergickú reakciu a niektoré ženy nie sú s ich účinkami veľmi spokojné. Iné, naopak, tvrdia, že po použití depilačnej kozmetiky im hladké nohy vydržia aj desať dní. Doma možno použiť aj vosk voľne predajný v drogériách, ak však chcete odstraňovať chĺpky voskom, skúste radšej navštíviť salón.
Cena: od 100 Sk za prípravok

Teplý alebo studený vosk
Ak máte na nohách kŕčové žily, v kozmetickom salóne žiadajte depiláciu studeným voskom. Pokožka depilovaná voskom vydrží hladká dva až tri týždne. Depilácia voskom býva mierne bolestivá, keď kozmetička strháva stuhnutý vosk spolu s chĺpkami, cíti mnoho žien pálenie. Horúci vosk navyše, ak sa čo len trošku pretiahne čas pôsobenia, môže spôsobiť popáleniny. Po depilácii vám však pokožku zvyčajne natrú jemnými upokojujúcimi olejčekmi. Navyše v mnohých salónoch vám ponúknu na doma sérum, ktoré sa natiera na vydepilovanú pokožku a spomaľuje až pozastavuje rast chĺpkov. Jemnými voskami na citlivú pokožku sa depilujú aj chĺpky nad hornou perou a niekedy aj príliš husté obočie. Veľa žien, ktoré nemajú čas a chuť sa doma depilovať samy, však nedá na túto metódu dopustiť a absolvuje ju pravidelne.
Cena: od 250 Sk za depiláciu nôh

Cukrová pasta
Vosky v kozmetických salónoch obsahujú chemické látky, ktoré môžu dráždiť citlivú pokožku. Viacero salónov preto začalo využívať na depilovanie takzvanú cukrovú pastu. Nespôsobuje alergické reakcie a obsahuje len samé prírodné produkty.  Pasta nemôže na rozdiel od vosku spôsobiť popáleniny, pretože sa zahrieva len na teplotu ľudského tela. Pokožka sa po použití pasty nelepí a ide jednoducho umyť vlažnou vodou. Pasta odstraňuje iba chĺpky a odumreté bunky, živé bunky nezasahuje. Preto je možné jedno miesto ošetriť na pokožke aj dvakrát. Pastu možno nanášať na veľké plochy na pokožke, pretože vôbec nezasychá. Ženy, ktoré ju vyskúšali, tvrdia, že cukrová zmes veľmi dobre odstraňuje aj krátke chĺpky. Hladká pokožka vydrží približne jeden mesiac.
Cena: od 300 Sk za depiláciu celého tela

 Riziká depilovania pokožky

Infekcie:  Po vytrhnutí chĺpka sa v pokožke otvorí folikul, ktorý ho držal a tadiaľto sa môže vniesť do pokožky infekcia. Pri odstraňovaní chĺpkov si preto dajte pozor na čistotu a pokožku ošetrite na záver vhodnými prípravkami, najlepšie bez obsahu parfumov.

Vriedky: Tvoria sa najmä po holení žiletkou, najviac v oblasti bikín. Postihnuté miesta dezinfikujte, nevytláčajte vriedky a neobliekajte si spodnú bielizeň z umelých vlákien. Skúste vriedky potierať čajovníkovým olejom, osvedčil sa aj detský zásyp.

Dermatitída: Pokožka môže alergicky zareagovať na chemické prípravky používané pri holení. Ak sa vám vytvorí červený fľak, prípravok viac nepoužívajte.

Jazvičky: Vznikajú pri holení tupou, ale aj príliš ostrou žiletkou. So žiletkou preto pri holení zaobchádzajte veľmi opatrne, nechcete mať predsa nohy hladké, ale plné škrabancov a raniek po žiletke.

Hovorí sa, že...
depilovanie voskom spôsobuje vrásky. Nie je to pravda. Pokožka sa síce naťahuje, ale vráti sa do pôvodného stavu. Po depilácii sa navyše pokožka natiera výživnými  a upokojujúcimi krémami.
depilácia je bolestivejšia, ak máte práve menštruáciu. Niektoré ženy sú v  čase menštruácie citlivejšie, súvisí to s hormonálnymi zmenami v tele.
pravidelná depilácia oslabuje chĺpky. Je to veľmi individuálne, závisí to od kvality a hrúbky ochlpenia a od spôsobu depilácie. Rast nových chĺpkov môže skutočne oslabovať laser, vosk a depilačné strojčeky