DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Masky

                           Masky...

Trendom je doma pripravená kozmetika z prírodných surovín. Pripravte si rozmaznávajúcu masku podľa vlastných potrieb.

 Maska z liečivého bahna

  

odstráni nečistoty
Liečivé bahno pomáha najmä pri nečistej a aknóznej pleti. Účinne absorbuje nadbytočný maz, baktérie a odstráni odumreté čiastočky kože. Zmiešajte 3 PL bahna (kúpite v lekárni) s malým množstvom vody na hustú kašu. Naneste na pokožku tváre alebo dekoltu, nechajte dobre zaschnúť a následne zmyte teplou vodou. 
 

 Vajíčková maska

   

na poškodené vlasy
Ošetrujúca kúra vráti suchým a nepoddajným vlasom hebkosť a nádherný lesk. Vytlačte šťavu z polovice citróna a dobre vymiešajte s 2 žĺtkami a 1 PL olivového oleja. Vzniknutú zmes vmasírujte do navlhčených vlasov a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút pod nahriatym uterákom. Po uplynutí času pôsobenia dôkladne vymyte. 
 

 Maska z avokáda

   

zvláčni drsné ruky
Využite výživnú silu tropického ovocia na ošetrenie suchej a drsnej pokožky rúk! Roztlačte dužinu zo zrelého avokáda s uvarenou mrkvou. Do vzniknutej kaše pridajte 1/2 šálky smotany, 1 ČL olivového oleja a 3 PL medu. Dobre zamiešajte, naneste na ruky a navlečte si bavlnené rukavičky. Po hodine zmyte teplou vodou. Táto overená kúra zaberá aj na zosvetlenie stareckých fľakov. 
 

 Medová maska

   

ulahodí pleti
Trpíte pocitom napnutej a suchej pleti? Zvláčňujúca maska jej dodá všetko potrebné a vyhladí drobné vrásočky. Zmiešajte 2 PL mäkkého tvarohu s 1 PL zohriateho medu a 1 KL olivového oleja. Naneste na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť 30 minút. Po uplynutí času pôsobenia dôkladne zmyte vlažnou vodou. 
 

Citrusová maska

  

ošetrí drsné chodidlá
Doprajte unaveným chodidlám poriadnu dávku sviežosti a hydratácie! V malej nádobke zmiešajte 3 PL bežného výživného krému s 1 PL olivového oleja a pridajte 6 až 8 kvapiek éterického citrónového oleja. V hrubej vrstve naneste na pokožku chodidiel a po 30 minútach odstráňte zvyšky papierovou vreckovkou. 

                

                   Masky na jednotlivé typy pleti

Na silu prírodných produktov verila už slávna egyptská panovníčka Kleopatra, ktorá sa pravidelne kúpavala v mlieku. Skvelé účinky ovocia, zeleniny, medu a ďalších výrobkov však netreba zatracovať ani v súčasnosti.

Kozmetický priemysel síce ponúka nespočetné množstvo prípravkov na všetky druhy pleti, platí však, že nie je všetko zlato, čo sa blyští a je drahé. Niektoré produkty môžu byť teda nielen útokom na vašu peňaženku, ale aj agresívnymi chemickými zložkami poškodiť pokožku.

Predtým ako zaplatíte za ďalšiu pleťovú masku v tubičke, poobzerajte sa po tom, čo ponúka vaša kuchyňa. Využijete tak silu prírodných látok a masku si namiešajte podľa aktuálnej potreby a stavu pokožky. Nazabudnite - masku nanášajte na čistú pleť a nenechajte ju pôsobiť viac ako dvadsať minút.

Čo sa oplatí mať v kuchyni:
- šalátová uhorka
- biely jogurt
- pomaranč
- odtučnený tvaroh
- med
- vajíčko
- grep
- droždie
- kyslá smotana
- citrón
- mrkva
- mlieko
- olivový olej
- banán
- jahody
- mandle
- ovsené vločky
- avokádo

 

 1. Mastná pleť

Mastná pleť je výsledkom poruchy mazových žliaz, v ktorých sa sústreďuje nadmerné množstvo kožného mazu. Pokožku sa snažte odmasťovať nie mydlovými prípravkami a vodou, ale čistiacimi maskami.

 Uhorková maska
Rokmi overenú klasiku predstavuje v tomto smere uhorková maska. Uhorka svojimi hydratačnými schopnosťami dodáva pleti potrebnú vlhkosť a navyše pleť čistí a sťahuje póry.
Príprava: Šalátovú uhorku ošúpte, nakrájajte na plátky a rozmixujte v mixéri. Premiešajte s  jogurtom. Pozor na množstvo jogurtu, ktoré pridáte - (maska nesmie tiecť).

 Pomarančová maska
Šťava z pomaranča v kombinácii s tvarohom má hydratačné účinky a odmasťuje pleť.
Príprava: Z  jednej polovice pomaranča vytlačte šťavu, dužinu z druhej polovice rozmixujte na dreň. Šťavu s dreňou premiešajte a zmiešajte s tvarohom.

 Medová maska
Med pôsobí omladzujúco, upokojuje a vyživuje pleť.
Príprava: 2 lyžičky medu vymiešajte do peny s dvoma lyžicami tvarohu a  žĺtkom z jedného vajíčka do peny. Po zmytí naneste na pleť asi na 5 minút vlhký obklad - gázu namočenú do vlažnej vody.

 Grepová maska
Nežiaduci lesk na pleti pomáha odstrániť šťava z grepov.
Príprava: Grep rozpoľte a polovičkami masírujte dvadsať minút umytú pleť. 

 

2. Problematická pleť

Ako problematická býva väčšinou označovaná pleť, ktorá sa vyznačuje rôznymi zápalovými procesmi. Nebýva problémom len mladých dievčat, nemiznúce vyrážky trápia aj nejednu tridsiatničku.  

 Smotanová maska
Na pokožku s zapálenými vyrážkami je vhodná drožďová maska so smotanou. Znižuje mastnotu pokožky, zjemňuje a vypína pleť. Droždie pôsobí antibakteriálne.
Príprava: Kocku droždia vymiešajte s potrebným množstvom smotany na hladkú kašu a neneste na tvár. Po odstránení pleť dočistite pleťovou vodou.

 Bielková čistiaca maska
Dobré čistiace  a výživné účinky na pleť na aj vajíčkový bielok. V kombinácii s citrónom sa dostavujú aj čistiace účinky.
Príprava: Z jedného bielka vyšľahajte tuhý sneh a pridajte lyžicu citrónovej šťavy.

 Bielková maska s mrkvou
Mrkva sa v kozmetike využíva pre svoje regeneračné účinky na pokožku.
Príprava: Vymiešajte sneh z jedného bielka a pridajte doň najemno nastrúhanú mrkvu.

 Mlieková maska
Nielen čistenie ale aj výživu potrebuje problematická pleť.
Príprava: Kocku droždia vymiešajte s vlažným mliekom a pridajte lyžičku medu. Miešajte, kým nevznikne hustá zmes. Maske pridáte čistiaci účinok, ak budete počas doby pôsobenia tvár masírovať.

 

 3. Suchá pleť

Základ starostlivosti pri suchej pleti by mala tvoriť dostatočná hydratácia. Okrem investícií do krémov môžete pleti dopriať aj hydratačnú masku z vlastnej kuchyne.


 Maska s olivovým olejom
Osviežujúcimi, hydratačnými a výživnými účinkami sa vyznačuje olivový olej.
Príprava: Kocku droždia rozmiešajte s lyžicou olivového oleja na hustú zmes.

 Banánová maska
Výživu a hydratáciu dodá pleti banán. Ovocné kyseliny z banána okrem toho zmenšujú póry.
Príprava: Banán roztlačte vidličkou, vymiešajte s dvoma lyžicami tvarohu, žĺtkom a lyžicou kyslej smotany.

 Vločková maska
Suchá pleť nemá rada drsné pílingové prípravky.  Ako jemný píling na takúto pleť pôsobí vločková maska.
Príprava: Ovsené vločky zmiešajte s kyslou smotanou na kašičku. Pokiaľ nechcete, aby maska pôsobila ako píling, nechajte kašičku chvíľu odstáť, kým vločky nezmäknú.

 Mandľová maska
Mandle sú súčasťou mnohých kozmetických produktov. Ich vynikajúce účinky môžete vyskúšať aj v podobe pleťovej masky.
Príprava: Hrsť mandlí, 3 jahody, 1 šalátovú uhorku, lyžičku medu, lyžičku bieleho  jogurtu rozmixujte na hladkú kašu.

 

 4. Citlivá pleť

Najviac starostí spôsobuje citlivá pleť, ktorá nielenže reaguje podráždene na kozmetické prípravky, nechcené reakcie však môžu pri tejto pleti vyvolať aj prírodné produkty. Odporúčame preto neexperimentovať a používať len veci, ktoré máte overené a je o nich známe, že nedráždia pleť.

 Avokádová maska
Avokádo je známe regeneračnými a upokojujúcimi účinkami  navyše zjemňuje pleť.
Príprava: Z avokáda vydlabte dužinu a roztlačte ju na kašičku.

 Avokádová hydratačná maska
Ak pridáme k avokádu med a tvaroh, maska získa hydratačné účinky.
Príprava: Dužinu z avokáda vymiešame na kašu s medom a tvarohom.

 Jogurtová maska
Osviežujúco na pleť pôsobia živé kultúry z jogurtov.
Príprava: Smotanový biely jogurt nanesieme na pleť a necháme zaschnúť.

 Zemiaková  maska
Sťahujúce a čistiace účinky má šťava zo zemiakov podobne ako jahody. V porovnaní s jahodami však zemiaky nespôsobujú alergickú reakciu. 
Príprava: Odšťavte dva zemiaky a tekutinou na vatovom tampóne potierajte tvár.

         

            Pripravte si pleťové masky z letného ovocia

Starostlivosť o pleť a pokožku tela je pre ženu, ktorá chce dobre vyzerať, každodenná povinnosť. Niektoré musia do kozmetiky, ktorú používajú, investovať viac, iným stačí zopár fľaštičiek a téglikov a je to vybavené. Ak hovoríme o peniazoch, každá žena si kozmetiku kupuje. To, čo potrebuje, a sumu, ktorú si môže dovoliť nechať pri pokladnici, však pozná ona sama.

                                                  

Kde sa finančne krotiť nemusí nijaká žena, je oddelenie ovocia a zeleniny. Nijaké obdobie v roku nie je v našej zemepisnej šírke vhodnejšie na rozmaznávanie pokožky vitamínmi z ovocia  a zeleniny. Najlepšie v podobe pleťových a telových masiek. Za pár korún dodáte telu zvnútra a zvonka vitamínovú bombu a pleť sa vám odvďačí zdravým a žiarivým výzorom. Nájdite si chvíľku času, nakúpte potrebné suroviny a vyskúšajte najlepšie pleťové masky.

 V čom pomôžu broskyne

  

Šťava z broskyne sťahuje rozšírené póry, poskytuje pleti výživu a dodáva pleti jas. Broskyňové masky sú vhodné na všetky typy pleti, osvedčili sa však dobre pri mastnej pokožke s viditeľnými rozšírenými pórmi.

Maska na zjemnenie pleti
Potrebujeme:
- Dve broskyne rozmixované na kašičku
- Dva vaječné žĺtky
Suroviny spolu dobre vymiešame, nanesieme na pleť a necháme pätnásť minút pôsobiť.

Maska na unavenú pleť
Potrebujeme:
- Dve broskyne rozmixované na kašičku
- Štyri lyžice šľahačkovej smotany
- Štyri lyžice medu
- Štyri lyžice olivového oleja
Suroviny zmiešame, nanesieme na tvár a necháme dvadsať minút pôsobiť. Broskyne pekne stiahnu póry, med a smotana poskytnú výživu, olej dodá pleti jemnosť.

 V čom pomôžu marhule

  

Marhule majú veľmi dobre vyživujúce účinky. Marhuľové výťažky sa pridávajú do kozmetiky pre zrelú pleť, občasná maska z marhúľ však prospeje aj mladšej pleti.

Čistiaca maska
Potrebujeme:
- Tri marhule rozmixované na kašičku
- Dve lyžice jemného tvarohu
- Tri lyžice citrónovej šťavy
Suroviny zmiešame, nanesieme na tvár a necháme dvadsať minút pôsobiť. Marhule pleť zjemnia, tvaroh poskytuje výživu, citrón čistí pokožku.

Vyživujúca maska
Potrebujeme:
- Tri marhule rozmixované na kašičku
- Tri lyžice olivového oleja
Suroviny zmiešame a necháme na pleti pôsobiť tridsať minút. Maska krásne zjemní pleť.  

 V čom pomôžu maliny

  

Maliny dodávajú ochabnutej pleti späť napätie, výborne regenerujú pleť zničenú slnkom po dovolenke.

Maska na podráždenú pleť
Potrebujeme

- Päť lyžíc rozmixovaných malín
- Dve lyžice smotany do kávy
- Dve lyžice plnotučného mlieka
- Päť kvapiek eukalyptového oleja
Prísady spolu dobre premiešame a na dvadsať minút vložíme do chladničky. Nanesieme  a necháme pôsobiť dvadsať minút. Zmyjeme nie teplou, ale studenou vodou, aby sa zachoval účinok chladiacej masky. Táto maska sa výborne osvedčila pri pokožke začervenanej a podráždenej od slnka.

Maska na mastnú pleť
-Päť lyžíc rozmixovaných malín
- Jedna lyžica rozdrveného droždia
- Jedna lyžica citrónovej šťavy
- Jedno vajíčko
Suroviny dobre premiešame, nanesieme na dvadsať minút na tvár. Maliny pleť tonizujú, citrón čistí, droždie sťahuje póry, vajíčko dodáva vitamíny a napína pleť.

 V čom pomôžu jahody

  

Jahody sú skvelým pomocníkom v boji proti starnutiu buniek, zabraňujú tvorbe vrások.  Navyše majú sťahujúce účinky, osvedčili sa najmä pri čistení nečistôt na mastnej a aknóznej pleti.

Maska  na čistenie pleti
Potrebujeme:
- Päť väčších alebo desať menších roztlačených jahôd
- Sneh z dvoch vaječných bielkov
- Dve lyžice citrónovej šťavy
- Dve lyžice medu
Suroviny zmiešame, necháme na tvári pätnásť minút účinkovať a zmyjeme. Ak máte na pleti akné, med pôsobí ako prírodné antiseptikum, citrón čistí upchaté póry, jahody majú na ne sťahujúce účinky.

Maska na mastnú pleť
Potrebujeme:
- Päť väčších alebo desať menších roztlačených jahôd
- Dve lyžice rozdrveného droždia
- Dve lyžice medu
- Dve lyžičky uhorkovej šťavy
Jahody, droždie a med zmiešame, pridáme šťavu z uhoriek (potrebné je použiť odšťavovač). Dobre premiešame, nanesieme na pleť. Maska pleť nielen čistí, sťahuje póry, ale aj zbavuje nežiaduceho lesku.

V čom pomôžu čierne ríbezle

  

Na tonizáciu a hydratáciu pleti sú ako stvorené čierne ríbezle. Navyše majú aj antibakteriálne účinky a veľa vitamínov potrebných pre zdravý a svieži vzhľad pleti. Pre svoje skvelé hydratačné účinky sú vhodné na suchú pokožku.

Hydratačná maska
Potrebujeme:
- Päť lyžíc najemno rozmixovaných čiernych ríbezlí
- Dve lyžice bieleho jogurtu
Suroviny zmiešame a nanesieme na dvadsať minút  na tvár. Jogurt ma antibakteriálne účinky, ríbezle pokožku výborne hydratujú do hĺbky.

Intenzívna maska na suchú pleť
Potrebujeme:
- Šťavu z piatich lyžíc najemno rozmixovaných čiernych ríbezlí
- Desať lyžíc vyšľahanej smotany
- Jeden vaječný žĺtok
Suroviny dobre premiešame, nanesieme na tvár a necháme dvadsať minút pôsobiť. Všetky suroviny dobre vyživujú spodnú vrstvu pokožky.

 V čom pomôžu slivky a čerešne

   

Slivky a čerešne sú bohaté na vitamíny, dodávajú energiu unavenej pleti. V kombinácii  s olejom sa hodia na suchšie typy pleti, inak ich možno použiť na každú pleť, ktorá je matná a bez prirodzeného jasu. 

Rozjasňujúca maska
Potrebujeme:
- Päť rozmixovaných sliviek
- Dve lyžice mandľového alebo olivového oleja
- Dve lyžice bieleho jogurtu
Suroviny dobre vymiešame, necháme pätnásť minút pôsobiť. Olej pleť vyživí, jogurt pôsobí antibakteriálne, olej zjemňuje a chráni pleť pred vysúšaním. Slivky vracajú pokožke prirodzený jas.

Obnovujúca maska
Potrebujeme:
- Dve hrste čerešní
Čerešne umyjeme, vykôstkujeme, rozmixujeme a necháme pätnásť minút účinkovať na tvári. Pekne rozjasnia unavenú pleť.

 V čom pomôžu melóny a hrozno

    

Melón upokojuje suchú pokožku, pleťové masky z hrozna sa teda  dobre hodia na staršiu suchú pleť.

Upokojujúca maska
Potrebujeme:
- Jeden menší žltý melón
- Jednu šalátovú uhorku
- Jeden biely jogurt
Melón očistíme, zbavíme jadierok, uhorku očistíme a spolu oba plody rozmixujeme, domiešame biely jogurt  a masku necháme na pleti  tridsať minút. Uhorka vyživuje pokožku, zároveň má čistiace účinky a sťahuje aj rozšírené póry.

Tonizujúca maska
Potrebujeme:
- Štyri lyžice hroznovej šťavy z akéhokoľvek hrozna
- Prášok do pečiva
Hrozno odšťavíme v odšťavovači. Zmiešame s práškom do pečiva a kašičku necháme účinkovať na pokožke dvadsať minút. Hrozno pleť pekne napína.

 V čom pomôžu hrušky

  

Hrušky  a jablká vyživujú pokožku, majú dezinfekčné a čistiace účinky, hoja drobné poranenia na pokožke. Navyše pleť zjemňujú. Využívajú sa na prípravu masiek na mastnú a zmiešanú pleť. V kombinácii s olejom však prospievajú aj suchej pleti.

Maska na zmiešanú pleť
Potrebujeme:
- Dve hrušky
- Dve lyžice bieleho jogurtu
- Dve lyžice olivového oleja
Hrušky očistíme, zbavíme jadierok, rozmixujeme a zmiešame s olejom. Olej pleť vyživí, hruška zbaví nežiaduceho lesku.

 Aby masky dobre účinkovali

- masku vždy pripravujte čerstvú a z čerstvých surovín, nenechávajte ju na ďalšie použitie v chladničke
- masku vždy nanášajte na dôkladne vyčistenú pleť, oblasť oči vynechajte
- pokožku na tvári pretrite teplou vodou, póry sa otvoria, živiny z masiek budú lepšie účinkovať
- masku doprajte nielen pokožke na tvári, výživu potrebuje aj krk a dekolt
- masku umyte teplou, vo výnimočných prípadoch studenou vodou, pokožku dočistite pleťovou vodou
- masku môžete na pleti pridržať aj prekrytím ľahkou tkaninou

 

 

          Med - to je zázrak z domácej kozmetiky

Účinky medu na zdravie a krásu poznali už starí Egypťania, svoju krásu ním pestovala už legendárna Kleopatra. Rimania ho považovali za pokrm bohov, ktorí im mal zaručiť nesmrteľnosť a mnohé národy ho používali na posilnenie pred vojnovými výpravami.

                                                

Skvelé vlastností medu využíva čoraz častejšie nielen farmaceutický, ale aj kozmetický priemysel. Pomôcť svojmu zdraviu a kráse medom však možno aj doma v kuchyni a kúpeľni.

Fľašu s medom nájdeme v každej domácnosti. Skúste sa však spolu s nami tentoraz na med pozrieť nielen ako na dobré sladidlo do čaju a súčasť sladkých pochúťok, ale aj ako na prostriedok, ktorý vám pomôže držať sa v zime vo forme, čo sa týka zdravia aj krásy. Med je známy zvláčňujúci a hydratačnými účinkami, čo ocení najmä suchým vzduchom vo vykúrených miestnostiach a mrazom namáhaná a vysušovaná pokožka. Okrem toho med pleť krásne osviežuje, upokojuje podráždenia, tonizuje a vyživuje. Pravý včelí med obsahuje monosacharidy, hroznový cukor – glukózu a ovocný cukor – fruktózu, v rôznom množstve a pomere, podľa miesta, odkiaľ med pochádza. A tieto látky majú výborné účinky na zdravie a krásu, poďte preto skúsiť naše tipy.

Med v kozmetike
-výborne viaže vlhkosť, obsahuje výživné látky
-má čistiace a antibakteriálne účinky
-upokojuje pokožku

 

 Tipy na medové skrášlenie

Pleťový krém:
2 lyžičky kakaového masla zohrejte s 100 g včelieho vosku. Zmes zrieďte podľa potreby olivovým olejom na hmotu, ktorá bude mať krémové zloženie. Krém uchovávajte v chladničke.

Pleťové masky:
Zmiešajte dve lyžičky medu s dvoma lyžičkami smotany. Vymiešajte do hladka a nechajte pôsobiť 20 minút. Medovú masku si môžete urobiť aj tak, že na tvár nanesiete čistý med a necháte tiež dvadsať minút pôsobiť, kým pokožka neprijme všetky živiny. Takéto masky sú vhodné na všetky tipy pleti Ponúkame vám však aj návod na prípravu masky, ktorá je určená špeciálne na suchú pleť. Recept: zmiešajte štyri lyžice bieleho jogurtu s desiatimi rozdrvenými mandľami, štyrmi lyžičkami medu a dvoma lyžičkami oleja (mandľového alebo olivového). Kašičku naneste na tvár a nechajte dvadsať minút pôsobiť.

Pre hodvábne pery:
Na suché a popraskané pery dobre pôsobí medový balzam. Vytvoríte ho veľmi jednoducho, pery stačí potrieť čistým medom. A snažte sa ho aspoň desať minút z pier nezlízať.

Pleťový peeling:
100 g ovsených vločiek zmiešajte s dvoma lyžičkami medu. Naneste na navlhčenú tvár a dve-tri minúty masírujte pleť krúživými pohybmi.

Telový peeling:
Dostatočné množstvo medu vymiešajte s kvapkou éterického oleja a ovsenými vločkám, prípadne krupičnou múkou. Olej vyberajte podľa nálady a podľa potrieb pokožky. Citrónový olej napríklad pleť zosvetľuje, gaštanový sťahuje rozšírené žilky, tymianový spomaľuje tvorbu kožného mazu. Zmesou pri sprchovaní vydrhnite celé telo. Pokožku potom ošetrite kvalitným telovým mliekom.

Telové mlieko:
Veľa výživy pokožke dodá aj domáce telové mlieko. Jeho príprava je trošku zložitejšia, výsledky na tele však stoja určite za tú námahu. Potrebujte: 1 000 ml olivového, jojobového alebo mandľového oleja , 200 g včelieho vosku, 2 lyžičky propolisového roztoku (kúpite v lekárni). Olej zohrejte na štyridsať stupňov, pridajte vosk a miešajte dohladka. Po odstavení z ohňa pridajte propolis a po vychladnutí dajte stuhnúť do chladničky.

Zábal na ruky:
V miske zmiešajte dve lyžičky medu s jedným vaječným žĺtkom a lyžičkou olivového oleja. Neneste na ruky, navlečte si staré rukavice a nechajte 15 minút pôsobiť. Med výborne ošetrí popraskanú pokožku na rukách.

Zábal na vlasy:
Vaječný žĺtok, 5 lyžičiek medu a lyžičku olivového oleja vymiešajte na hladkú kašičku. Vmasírujte do vlhkých vlasov, zabaľte do igelitu a uteráka a nechajte aspoň dvadsať minút pôsobiť. Vlasy získajú výživu a pekný lesk. 

Medový kúpeľ:
V pol litri horúceho mlieka rozpustite desať lyžíc medu a nalejte do vody do kúpeľa. Relaxujte v ňom tridsať minút . Pokožka za ten  čas nasaje výživné látky, zjemnie a bude pekne žiariť. Voda v kúpeli by však nemala mať viac ako štyridsať stupňov, inak sa zničia výživné látky z medu. Ak chcete mať kúpeľ ešte výživnejší, pridajte do zmesi mlieka medu ešte 250 ml smotany.

Masáž proti bolesti:
Medová masáž  nielen skrášľuje, ale aj pomáha proti bolesti. Takáto masáž má okrem iného aj detoxikačné účinky. Med rozpustite a ešte teplým si premasírujte telo, masáž by mala byť pomalá, trvať aspoň dvadsať minút a med postupne pridávajte, aby ste masírovali stále teplým medom. Výborne pôsobí pri chorobách svalov a kĺbov, bolestiach hlavy, nespavosti, depresiách, ale napríklad aj pri menštruačných bolestiach.

 

 Kedy ešte med pomáha

Trpíte nespavosťou?
V šálke horúceho mlieka rozpustite lyžičku medu a vypite pred spaním.
Trápia vás tehotenské nevoľnosti?
100 g zázvoru povarte v 250 ml vody  a nechajte jeden deň odstáť. Zlejte cez sitko a pridajte do šťavy 2 lyžičky medu a povarte dve minúty. Zmes sa užíva denne nalačno po jednej lyžičke rozpustenej v pohári minerálky.

Prehnali ste to s alkoholom?
Ak ste to na večierku prehnali s množstvom alkoholu, dajte si na raňajky toast s medom. Med obsahuje veľa fruktózy a sodíka, ktoré pomôžu telu dostať sa znova do normálneho stavu.

Kedy pomáha med zdraviu:
-lyžička medu denne sa podáva na posilnenie imunitného systému
-pre antibakterálne účinky sa využíva aj na posilnenie hojenia rán na pokožke
-lyžica medu ráno nám pomôže pri žalúdočných vredoch, zápche či hnačke, pri chorobách pečene a žlčníka, pri dlhodobom zápale žalúdka či sliznice hrubého čreva
-pri prechladnutí sa podáva v čaji
-lyžica medu denne znižuje tvorbu žalúdočných štiav
-tmavý med užívame pri nedostatku železa, med totiž podporuje krvotvorbu
-na podráždené nervy sa užíva denne lyžica medu nalačno ráno a lyžica pred spaním
-pri zápche sa užíva lyžička medu pred spaním
-pri srdcových chorobách sa odporúča užívať lyžička medu spolu s citrónovou šťavou raz za deň
- používaním medu dochádza k rozširovaniu ciev, čo je veľmi dôležité pri liečbe vysokého tlaku krvi.
Ako skladovať med:
- med  je vhodné skladovať v suchých miestnostiach s teplotou do 15 C.
-chrániť ho treba pred priamym slnečným žiarením
-skladovať ho treba v nádobách zo skla, kameniny, prípadne antikora

 

 Med je ideálnym liekom na alkoholovú opicu

Ideálnymi raňajkami po prehýrenej noci plnej alkoholu je podľa britských chemikov toast s medom. Med totiž dodáva telu potrebné látky, aby sa vyrovnalo s následkami alkoholu.

Britskí chemici tiež odporúčajú dať si pred odchodom na večierok pohár mlieka, piť gin alebo vodku a po príchode domov si dať pred spaním určite aspoň pohár vody. Doporučený koktejl sa opiera o zistenie, ako telo premieňa alkohol. "Pocity šťastia pochádzajú z alkoholu, opica z acetaldehydu," vysvetľuje doktor John Emsley z Kráľovskej spoločnosti. Telo premieňa alkohol práve na acetaldehyd, ktorý spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, prípadne zvracanie.

Mlieko podľa chemikov spomaľuje vstrebávanie alkoholu, takže odporúčaný pohár pred odchodom na večierok má pôsobiť tak, že v tele je v každom okamihu o niečo menej acetaldehydu než by ho tam bolo bez tejto "prírodnej brzdy". Telo má tým pádom jednoduchšiu úlohu pri odbúraní škodlivej látky.

Vedci tiež odporúčajú piť vodku alebo gin, pretože majú málo prísad, ktoré podporujú poalkoholovú opicu. Tmavé nápoje pôsobia opačne. Voda pred spaním zase pomôže telu vyrovnať sa s dehydratáciou, ktorú alkohol spôsobuje. Med na raňajky poskytne telu látky ako fruktóza, sodík - tiež pomáhajú organizmu vyrovnať sa s následkymi alkoholovej noci.