DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Piercing

            Piercing: ozdoba, či zdravotné riziko? 

  


Pre niekoho príťažlivá ozdoba tela, pre niekoho životný postoj, pre iného módny trend, ktorý rýchlo zunuje. Z pohľadu lekárov však každopádne nevhodný zásah do organizmu, ktorý so sebou nesie mnohé zdravotné riziká. 

 

 Piercing ako symbol moci a súčasť rituálov


Piercing nie je žiadnym novodobým trendom, ako by sa mohli mnohí domnievať. Táto forma ozdobovania ľudského tela je známa už stáročia, a v mnohých domorodých kmeňoch má dlhú tradíciu. Zdobili sa ním Inkovia v Peru, či Aztékovia a Mayovia v Mexiku. Obyvatelia Papuy verili, že pomocou piercingu získajú silu, odvahu a rýchlosť zvierat. Takéto tradície si pestovali aj domorodci afrických krajín, kde piercing symbolizoval napr. skúšku dospelosti, spoločenské postavenie v kmeni, alebo mal rituálny význam.   Takzvaný „západný piercing“ sa začal vo veľkom šíriť v osemdesiatych rokoch minulého storočia v USA. V tej dobe boli v Európe všetky formy piercingu pripisované gayom, prípadne heterosexuálnym sadomasochistom, či fetišistom. Niektorí mladí ľudia videli v tejto ozdobe možnosť odlíšiť sa od konzervatívnej spoločnosti a vytvoriť si vlastnú identitu. Až niekedy v deväťdesiatych rokoch prerazila táto módna vlna aj do Európy a začala sa jeho komercializácia.

 

 Starostlivosť o piercing

 Nech už sa jedná o piercing nosa, uší, obočia, pier, pupka, či brady, každá prepichnutá časť tela si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Prvé dva týždne po zákroku by sa prepichnuté miesto nemalo vôbec dostať do styku s vodou. Niekoľko dní by ste sa piercingu nemali ani dotýkať, aby sa riziko vzniku infekcie znížilo na minimum.

         

Dbať sa musí na to, aby miesto piercingu ostalo vždy čisté. Hoci má alkohol dezinfekčné účinky, neodporúča sa používať žiadne alkoholové prípravky k ošetreniu rany. Aj použitie rôznych mastí je sporné. Najlepšie je ošetrovať  prepichnuté miesto slanou vodou. Ideálnu zmes získate, ak zmiešate kávovú lyžičku soli so štyrmi šálkami vody. V prípade piercingu pupka sa neodporúča nosiť opasky s veľkými sponami, aby sa pokožka nedráždila, alebo sa piercing nevytrhol.

Piercing jazyka najlepšie ošetríte ústnou vodou. Netreba to však preháňať, pretože môže dôjsť k narušeniu ústnej flóry. Výbornou alternatívou k ústnej vode je dobre vychladená minerálna voda, alebo studený kamilkový čaj. Dôležité je dodržať pravidlo, že najmenej 48 hodín po prepichnutí jazyka by sa nemalo fajčiť, piť nič horúce, alebo jesť ostré a štipľavé potraviny.  Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Piercing so sebou nesie mnohé zdravotné riziká a nebezpečenstvá. Môže dôjsť k infekciám a chronickým zápalom rany, opuchom, krvným výronom, a  nezvyklé nie sú ani alergie a narušenia nervového systému.

Obzvlášť nebezpečný je piercing jazyka, ktorý môže vyvolať nielen alergické reakcie a opuchy, ale dokonca môže zapríčiniť otravu krvi, alebo spôsobiť poruchy reči, hltania, či zničenie chuťových buniek. Najhorším dôsledkom je zápal mozgových blán, ktorý môže viesť až k smrti človeka. Varovný prst dvíhajú aj zubní lekári. Náušnica v jazyku pri rozprávaní naráža na zuby, čím poškodzuje sklovinu, zuby sa tým ľahšie kazia a vzniká väčšia pravdepodobnosť vzniku paradentózy.

Pri piercingu uší dochádza k  nebezpečenému prerušeniu akupunktúrnych dráh. Ušný lalok je systémom zložitých dráh, na ktorých sa nachádzajú centrá hladu, smädu, bolesti, či pokoja.  Ak sú tieto dráhy narušené, signály nemôžu plynúť do mozgu a do vyšších nervových centier a organizmus je dezorientovaný. Intímne partie
Extrémne nebezpečný je piercing v intímnej oblasti, ktorý je zásahom do najcitlivejšej časti ženského i mužského tela. Nie celkom vyliečený piercing genitálií zvyšuje (ako každá iná otvorená rana v tejto zóne) nebezpečenstvo nákazy pohlavne prenosnými chorobami.
Ak si ženy chcú kovom ozdobiť svoje genitálie, treba dopredu myslieť na to, že sprvoti sa budú cítiť nepohodlne pri sedení, bicyklovaní, alebo chôdzi v úzkych džínsach.

Piercing sa môže stať veľmi atraktívnym a vkusným doplnkom, ak sa k nemu pristupuje s mierou. A v porovnaní s tetovaním má tú výhodu, že je možné ho kedykoľvek zložiť.