DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Typy pleti

                                                                                Typy pleti

                                 

                                  Normálna pleť

 Normálna pleť je typická pre bábätká, deti a dorast. Nežné pohlavie môže stratiť normálnu pleť (ideálny typ pleti -vyskytuje sa zriedka) v období dospievania a získava vlastnosti jednej z týchto základných typov: suchá, mastná, zmiešaná a citlivá. Pracuje bezchybne a vyskytuje sa väčšinou u mladých a malých detí, kde dochádza k normálnej produkcii kožného mazu. Táto pleť nevyžaduje dokonalejšiu starostlivosť. Póry sú jemné, minimálne a nezreteľné, zamatovo hebký povrch pleti. Farba kože závisí od množstva pigmentu t.j. jemne ružovkastá pleť alebo krásne snedá.

  

                                 Suchá pleť

 V mladosti býva tento typ pleti veľmi pekný, a to tým, že tam nie sú skoro vôbec aktívne mazové vývody. Zriedka sa na nej objavuje akné. S pribúdajúcimi rokmi a odbúravaním vody z pokožky, dochádza k prehlbovaniu vrások. Táto pleť má nevýhodu hlavne v neskoršom veku, rýchlo sa na nej objavia vrásky, ktoré sú výraznejšie ako u žien s mastnou alebo zmiešanou pleťou. Pleť je krehká, jemná na pohľad,  na dotyk môže byť drsná a šupinatá. Často tu presvitajú žilky a celkovo je náchylná na praskanie cievok. Chýba tu prirodzený tuk, pleť rýchlo starne a tvoria sa vrásky. Pleť je jemne pórovitá, s pribúdajúcim vekom sa stáva mastnou a drsnou, póry sa zväčšujú, je málo chránená proti vonkajším vplyvom (mráz, teplo). Často býva podráždená a napätá. Pleť  stráca svoje výhody po 30. roku života. Nesprávnou starostlivosťou sa na nej zvyknú objavovať lišaje, vysušené miesta, kde sa pokožka doslova „lúpe“. Typické sú pre ňu jemné „broskyňové“ chĺpky, pokožka je bledá takmer až priesvitná.

  

                                                                                Mastná pleť

 Táto pleť je typická nadmernou tvorbou kožného mazu, čo podporuje jej lesklejší vzhľad. Na pokožke sa nachádzajú výrazné mazové vývody, ktoré sú naplnené mazom, podľa ktorých sa dá presne rozoznať tento typ. Veľa krát až mazom prechádzajúcim v zápalové procesy. Zápaly spôsobujú na pokožke začervenané miesta. V prípade mastnej pokožky je viac žltá, prípadne sivá. Spôsobené to je fyziologickým premastením. Na dotyk je kĺzavá, hrubšia na povrch. Zápalové procesy pri nedostatočnej starostlivosti o pleť a vnútorných problémoch (hormonálne, zažívacie, zlé stravovacie návyky,....) môžu spôsobovať chorobu mazových žliaz - akné. Veľa krát neliečením tohto stavu, môže prechádzať v seboreu ( mazotok). Po tomto ochorení, môžu na pleti zostať jazvy. Akné patrí vždy do rúk odborníka! Tento typ pleti má výhodu, že vďaka mastnému filtru, je lepšie chránená proti vonkajším poveternostným vplyvom.  Ženy s mastnou pleťou majú v neskoršom veku výhodu, pretože pleť pomalšie starne a vrásky sa na ich pleti objavujú oveľa neskôr ako u žien so suchou pleťou, preto vyzerajú mladšie ako ich rovesníčky.    

  

                                                            Zmiešaná pleť

 Táto pleť je akýmsi prechodom medzi suchou a mastnou pleťou.Ide o typ pleti, kde zväčša na miestach T-zóny (čelo, nos, brada) sú mastné partie, spánky a líca bývajú suché, prípadne normálne. Je to najčastejšie sa vyskytujúci typ pleti. Je náročnejšia na ošetrovanie, pretože by sa mali používať na mastné partie prípravky na mastnú pleť a na suché, prípravky na pleť suchú. Ženy s týmto typom pleti majú niekedy problém pri výbere kozmetiky, pretože gély určené pre mastnejšiu pleť zvyknú vysušovať a tvoriť lišaje na suchých miestach tváre. Hlavne pokiaľ ide o akné, kde sa najčastejšie používajú gély za účelom čo najlepšieho očistenia pleti. Pleť pracuje individuálne. Často sú v mieste T zóny rozšírené póry, komedómy.

                                                               

                                                 Zrelá pleť

 Táto pleť je dosť individuálna. Bývajú tu už viditeľnejšie vrásky, je tu zvýšená pigmentácia, vplyvom hormonálnych zmien môže byť zvýšené ochlpenie na tvári, chýba jej žiarivosť, je vekom viac a viac ochabnutá.

                               

                              Citlivá pleť

 Tento zriedkavejší typ pleti je veľmi náročný a citlivý na podnety rôzneho druhu. Ženy s touto pleťou majú problém s výberom prípravkov, pretože ich pleť reaguje citlivo červenaním, pálením, svrbením pokožky alebo alergickou reakciou. Ďalej odporúčame nečistiť pleť vatovými tampónmi, môžu pleť zbytočne podráždiť, prípravky preto nanášajte na tvár čistými prstami, ktorými ich vtriete do pokožky.

 

                 

                   STAV PLETI A CHARAKTERISTIKA

 Momentálny stav pleti môže byť krátkodobý i dlhodobý. Všetko sa dá „liečiť" dôkladnou starostlivosťou a prípravkami. Treba trpezlivosť a disciplinovanosť. A nezabúdajte: Pleť je zrkadlom vnútorného stavu. Či už zdravotného, psychického alebo stravovacích návykov!

 

 Citlivá pleť 

 Reaguje na počasie, kúrenie a teplotné výkyvy, potraviny a konzervačné látky. Sú tu časté alergie, má zlú koncentrácia látok, potreba multiregeneračných látok.

 

 Dehydrovaná pleť - "smädná"

 Chýba jej voda, treba hydratáciu nielen pleti, ale celého tela, používať hydroliftingové prípravky.

 Aknózna

 Je to chorá pleť. Sú tu rozšírené póry, zápalové procesy, zvýšená tvorba mazu. Príčinu treba hľadať aj v tráviacom trakte, liečenie je účinnejšie, ak sa kombinuje napríklad aj s bioptronovou lampou, lokálne bahenná maska. Pozor! Nepoužívať peeling ( roznáša zápal).

 Zvýšená pigmentácia

 Používať krémy s vysokým UV faktorom, prípravky s A, C, E vitamínmi. Pri pobyte vonku je dobré používať bariéru, čiže make-up.

 

                                    Ako sa starať o pleť ráno a večer:

                            

 Ak chceme, aby nalíčená pleť žiarila, treba sa o ňu pravidelne starať ráno aj večer. Každá z nás je zvyknutá na určité rituály po prebudení a pred zaspávaním.Je mnoho žien, ktoré sa hlavne večer nesprávne starajú o pleť (neodlíčia sa, umyjú pleť len vodou, používajú nesprávne prípravky a pod.) Takže poďte si porovnať, ako sa o svoju pleť staráte vy a ako by sa pleť mala ošetrovať.

 

 Ranná starostlivosť

 Pleť aj počas noci pracuje a vylučuje maz, preto je vhodné pri umývaní používať teplú vodu, aby sa maz a zbytky nočného krému dostali ľahšie z pleti. Na konečné osvieženie môžeme kľudne použiť studenú vodu.

 POSTUP:

 - pleť umyjeme pleťovým čistiacim gélom alebo čistiacim mliekom a opláchneme teplou vodou, 

 - pretrieme pleťovou vodou alebo tonikom,

 - použijeme očný krém a denný krém podľa typu pleti a ročného obdobia,

 - počkáme chvíľu a papierovou vreckovkou odstránime prebytočnú mastnotu,

 - pleť je nachystaná na líčenie.

 

 Pred líčením ráno, je dobré nechať oči odpuchnúť a trochu „roztvoriť", budú sa ľahšie líčiť a budú krajšie. Trik na to, aby boli rýchlo svieže je pretreť ich kockou ľadu. Ak potrebujeme upraviť obočie, trháme ho vždy večer pred spaním, nie ráno, pretože by nám tam zostali červené fľaky.

 

 Večerná starostlivosť

 Večernému ošetreniu by sme mali venovať viac času a byť dôkladnejší, než pri rannom ošetrovaní. Počas dňa sa nám tam okrem make-upu držali rôzne nečistoty. Podľa typu pleti treba robiť aj peeling a masky, ak nenavštevujeme pravidelne kozmetický salón. Je dobré si jeden deň v týždni vyhradiť čas pre aplikáciu masky na tvár, prípadne aj vlasy.

 POSTUP:

 - prípravkom na odlíčenie odlíčime oči a pery,

 - čistiacim mliekom alebo gélom dôkladne vyčistíme pleť od make-upu a nečistôt,

 - pleť opláchneme teplou vodou,

 - ak je potrebné, použijeme peeling, prípadne masku,

 - pleť pretrieme pleťovou vodou alebo tonikom (vyhýbame sa okoliu očí) nanesieme očný krém a nočný krém podľa typu pleti.

 Pleť je vyčistená a pripravená na to, že môže počas spánku dýchať a regenerovať sa. Ak sa večer chystáme do spoločnosti, použijeme podkladový denný krém.

 

 

                 Starostlivosť o jednotlivé typy pleti

            

 Správna starostlivosť o pleť sa skladá z 3 základných krokov:

 1. čistenie

 2. tonizácia

 3. hydratácia

                               

                              Normálna pleť

STAROSTLIVOSŤ: čistenie a ochrana, použitie stredne mastného krému.

                             

                              Suchá pleť

STAROSTLIVOSŤ: potrebné je premastenie, ale aj hydratácia!!! Vhodné použiť multiregeneračné krémy, očné krémy, hydroliftingové kúry a krémy. Ale pozor! Pri tomto type pleti, len minimum peelingu a odporúčajú sa pravidelné masáže

   

od 23. až 25. roku života.Optimálnu starostlivosť tejto pleti dodá rada pre normálnu až suchú pleť, ktorá bola vytvorená predovšetkým pre tento typ pleti. Pre túto pleť je tiež dôležitá hydratačná maska. Dôkladne hydratuje pokožku počas celej noci, má zjemňujúci účinok a dokonca i u mladej pleti zjemňuje a odstraňuje vrásky. Dodáva pleti pružnosť, okamžitú, dlhotrvajúcu a hlbokú hydratáciu do všetkých vrstiev pokožky, zanecháva pokožku viditeľne jemnejšiu a hebkú a zlepšuje jej farbu a pigment.

 

 

                               

                              Mastná pleť

STAROSTLIVOSŤ: peeling 1x týždenne. Ale pozor! Peeling sa nesmie nikdy robiť, ak sú na pleti zápalové procesy, pretože peelingom by sa zápalové ložiská roznášali po celej pleti. Pleť treba dôkladne čistiť prípravkami určenými na mastnú pleť. Je vhodné používať masky a tiež zmatňujúce prípravky. Tak isto nezabúdajte na hydratáciu pleti.Optimálnu starostlivosť tejto pleti dodá rada pre normálnu až mastnú pleť, ktorá bola vytvorená predovšetkým pre tento typ pleti. Účinná pre tento typ pleti je čistiaca maska, ktorá dôkladne čistí pokožku do hĺbky, prečistí usadené póry a vstrebáva prebytočný maz. Zároveň zlepšuje tonus pokožky, zanecháva ju viditeľne hebkejšiu a čistejšiu, dodáva jej okamžitú hydratáciu, podporuje vývoj nových buniek. Okrem čistiacich a ukľudňujúcich účinkov, má čistiaca maska i tonizujúci efekt, vďaka čomu pokožka po jej použití zostáva pevnejšia a získava mladistvý vzhľad.

 

                              Zmiešaná pleť

STAROSTLIVOSŤ: peeling 1x za 2 týždne, masky sa môžu dávať aj raz týždenne. Veľmi dobré sú napríklad masky z mŕtveho mora. Mastnejšie partie pravidelné hĺbkové čistenie, suché partie hydratácia.

Používajú sa rady pre normálnu až mastnú pleť, pretože v teplých mesiacoch sa pleť mastí častejšie a tiež v dôsledku potenia sa za použití čistiaceho gélu skvele prečistia póry. Na chladné mesiace jeseň a zimu sa odporúča rada  pre normálnu až suchú pleť, pretože v zimnom období sa pleť vysúša a potrebuje jemnejšiu starostlivosť a zaobchádzanie.Pre výber vhodnej masky môžete vybrať jednu z troch masiek: exfoliačnej, hydratačnej a čistiacej.

                             

                               Zrelá pleť

STAROSTLIVOSŤ: peeling aj maska raz týždenne, multiregeneračné krémy, hydralifting, kvalitné krémy s Q 10.

                             

                              Citlivá pleť

Dámy s touto pleťou by si mali vyberať predovšetkým kvalitnú kozmetiku, lebo nekvalitné prípravky by mohli na ich pleti zanechať rôzne následky, ktoré sa nebudú môcť dať napríklad neskôr odstrániť. Pre citlivú pleť sa odporúča jednoznačne jemná rada pre normálnu až suchú pleť. Čistiace mliečko je veľmi jemné a šetrné k ich pleti a tonikum sa postará aj o dočistenie a uzamknutie pórikov pri aknóznej pleti. Všetky masky, prípravky sú antialergické, jemné a šetrné.